cPanel’de MySQL Kullanıcılarını Nasıl Düzenleyebilirim?

MySQL güçlü bir veri tabanı sunucusudur. PHP gibi programlama dillerini kullanabilir ve web sitelerinizi dinamik bir içerik ile geliştirebilirsiniz. Varsayılan olarak; MySQL’i yönetmenin tek yolu komut satırı iledir. İyi bir özellik olarak ise, MySQL’in phpMyAdmin ve cPanel gibi web-tabanlı araçları barındırmasını gösterebiliriz. Böylece alternatifleriniz artar.

cPanel’de veri tabanları oluşturabilir ve yönetebilirsiniz. Bunun yanı sıra, kullanıcı ekler, çıkarabilir ve kullanıcıların izin seviyelerini düzenleyebilirsiniz. cPanel’e bağlandıktan sonra, “Veri Tabanları” bölümünde “MySQL Veri Tabanları”na tıklayın.

Yeni bir veri tabanı oluşturabilmek için, ilk kutucuğa ismi girin ve “Veri tabanı oluştur”a tıklayın. Yeni veri tabanı, kullanıcı atanmamış olarak oluşturulacaktır. Dolayısıyla erişim sağlayabilmek için kullanıcı atamanız gerekmektedir.

“Yeni Kullanıcı Ekle” kısmında, yeni kullanıcının ismini bir şifre ile girin. Eğer, oluşturduğunuz şifrenin zayıf olduğunu söylerse, şifre oluşturma seçeneğini seçebilirsiniz. Sonrasında “Kullanıcı oluştur”a tıklayın. Son aşamada, kullanıcının bir veri tabanına atanmasını gerçekleştirin ve “Ekle”ye tıklayın.

Bir sonraki ekranda kullanıcının veri tabanına erişim şeklini belirleyeceksiniz. Burada bir şey atlamadığınızdan emin olmak için “Tam Yetki” kısmını işaretleyebilir; sonrasında da istediğiniz değişiklikleri yapıp “Değişiklikleri yap”a tıklayarak kullanıcı atama işlemini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yazilan makaleler izinsiz kopyalanamaz aksi taktirde dmca tarafindan gerekli islemler baslatilacaktir.