CPU Limitinin Dolması: Ne yapabilirsiniz?

Bir paylaşımlı sunucu planı seçerken, genellikle dikkat edilen; bant genişliği ve web sitesinin ihtiyacı olan disk alanıdır. Ancak, web sitenizin ziyaretçi sayısı arttıkça; hosting servisinizden CPU limitinin aşıldığı uyarısını alabilirsiniz. Bu uyarıdan sonra web sitesinin sunucudan kaldırılması gibi bir sorunla karşı karşıya kalma ihtimaliniz var.

CPU Limiti Neden Dolar?

Bu durumun birkaç nedeni vardır:

Daha önceki bir yazımızda bahsettiğimiz “limitsiz” web hosting servisi aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Dolayısıyla, “fazla bantgenişliği ve disk alanı kullanımı” nedeniyle bu uyarıyı almış olabilirsiniz. Bu planı satın alırken dediklerinin aksine, çeşitli kısıtlamalar koyuyorlar.

Web hosting planınız limitsiz değil, ancak 1000 GB disk alanı ve 10000 GB veri transferi gibi yüksek sayılarla ifade edilen limitleriniz var. Sizin bu kadar yüksek kaynak tüketimi yapmanıza izin vereceklerini mi düşünüyordunuz?

Bu tarz bir uyarı şirketin politikaları dolayısıyla olan bir gereklilik olabilir. Eğer web sitenize gelen trafik çok fazlaysa, hiçbir paylaşımlı hosting sağlayıcısı, web sitenizin yüzden fazla müşterinin web sitesini etkilemesini istemez.

Cep Yakmayan Bir Çözüm Bulmak Mümkün mü?

Bunun için en basit çözüm şu: hosting sağlayıcınızı değiştirin. Daha gerçekçi planlar sağlayan bir servis bulun. Bu tarz hosting firmaları, büyük ihtimalle size limit aşımı hatası vermez. Çünkü neredeyse bedavaya fiyat ile hosting sağlayan servislere nazaran; sunucularını daha az müşteri ile paylaştırırlar. Böylece kaynaklarınızı daha az kişiyle paylaştığınız için bu tarz bir uyarı alma ihtimaliniz düşer.

Başka bir çözüm de hosting planınızı değiştirmek olacaktır. Eğer web sitenize fazla trafik geliyorsa VPS sizin için tek seçenektir. VPS’in maliyeti paylaşımlı sunuculardan biraz daha farklıdır. Ancak, biraz daha esneklik sağlayacaktır.

Comments

 1. By ATLIHAN NİLSU

 2. By DİLER BURÇAK

 3. By HALENUR SUMRU

 4. By NEYİR ŞEYDA

 5. By TAYFUR ÜLKER

 6. By SENAHAN ÜVERCİNKA

 7. By KAMELYA AHUSE

 8. By SEVİNÇ UTARİT

 9. By TOYGAR ÇOLPAN

 10. By NİHAL CAN

 11. By İNCİ BALA

 12. By ÇİSİL AKGİRAY

 13. By SEFA EROL

 14. By LEMİ AYŞENUR

 15. By ALPKAN DURAK

 16. By MURATHAN MAHİR

 17. By TAN PARLA

 18. By ÖZGÜN AYDOĞA

 19. By ÇAĞLAR TÜMER

 20. By FERHAT DİLEK

 21. By KIVILCIM ASLIM

 22. By MURAT DOĞAY

 23. By ATEŞ SELMAN

 24. By ÖZLEN BATU

 25. By OYTUN ASYA

 26. By GÜRER VİLDAN

 27. By GAZEL DOĞUKAN

 28. By ATAOL RANA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yazilan makaleler izinsiz kopyalanamaz aksi taktirde dmca tarafindan gerekli islemler baslatilacaktir.