Dedicated Sunucuların Web Hosting Dışındaki Kullanım Alanları

Dedicated sunucunun sadece web hosting amacıyla kullanılması, çok genel bir yanılgıdır. Dedicated sunucular, hem intranet hem de internet tabanlı kullanımlar için çok çeşitli şekilde kullanılabilir. Bulut (cloud) denilen platformlardan, dedicated uygulama sunucularına kadar sayısız şekilde kullanılabilirler. Bu yazımızda, 5 kullanım alanını sizinle paylaşmak istiyoruz.

1. İş platformu: İşinizi tek bir web sitesi veya uygulama ile sınırlandırmayın. Bazı durumlarda; bir altyapı oluşturmanız gerekebilir. Dedicated sunucular, bu altyapıyı oluşturabilmeniz için gerekli esnekliği size sağlar.

2. Uygulama sunucusu: Veritabanı sunucuları gibi uygulama platformları kendilerine özel sunucularda daha verimli çalışır. Bu tarzda olan birden fazla uygulamayı tek bir sunucuya sığdırmak yerine, daha verimli çalışmaları için ihtiyaçları olan esnekliği dedicated sunucularla sağlayabilirsiniz.

3. Oyun sunucusu: Oyun sektörü, büyük bir sektördür. Siz de bu sektör içinde yer almak istiyorsanız, öncelikle bir dedicated sunucuya ihtiyacınız olacaktır. Dedicated sunucular, bir oyunun barındırılması için ihtiyacınız olan kaynakları sağlayacaktır.

4. Kişisellik: Web siteleriniz büyüdükçe, sunucunuzu başkalarıyla paylaşma fikri çok hoşunuza gitmeyecektir. Barındırma (hosting) ihtiyacınıza göre, veritabanı veya içerik yönetimi gibi paylaşmak istemeyeceğiniz kısımlar için bir dedicated sunucuya ihtiyacınız olabilir.

5. Web sitesi: Web siteniz tahmininizden hızlı büyüdü ve paylaşılan (shared) veya VPS hosting ihtiyacınızı karşılamada yetersiz ise; dedicated sunucu sizin için doğru tercih olacaktır. Dedicated sunucular ile web sitenizin trafiği, kesintisiz çalışma süresi gibi konulardaki limitiniz konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Comments

  1. By BEHİN ZÜMRA

  2. By TÜRKUVAZ BEHA

  3. By ARDA DİLEK

  4. By ERSEN SEZİN

  5. By BERRAN KUZEY

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yazilan makaleler izinsiz kopyalanamaz aksi taktirde dmca tarafindan gerekli islemler baslatilacaktir.