Linux Hosting mi, Windows Hosting mi?

Windows ve Linux, genel olarak aynı şeyi yaparlar ancak web hosting seçenekleri düşünüldüğünde farklı yararları varır. Dedicated sunucunuz Windows da Linux da olabilir, peki bu hosting seçeneklerinin farkları nelerdir?

Linux/Unix

Linux Hosting ile Windows Hosting ‘in ana farkı, destekledikleri yazılımlardır. Örneğin, Linux bir sunucu PHP, Perl, CGI ve MySQL servislerini destekler. PHP ve Perl, günümüz web uygulamalarında en çok kullanılan yazılım dilleridir: IE WordPress, Joomla, PHPBB, vbulletin vs… Eğer, uygulamanızın hangi programlama diliyle yazıldığını bilmiyorsanız; sistem gereksinimlerini inceleyin.

Linux işletim sistemi, günümüzde en çok Red Hat Enterprise 3.0-5.0 ve CentOS 4.0-5.0 için kullanılmaktadır.

Windows

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi, Linux ve Windows’un en büyük farkı; destekledikleri uygulamalardır. Örneğin; ASP veya Coldfusion ile yazılmış olan uygulamalar en iyi Windows’ta çalışır. Büyük bir şirket, ASP programlama uzmanı tutarak, kendi web arayüzünün tasarımını yaptırabilir. Bu nedenle, şirketler PHP ve Perl’den ziyade, ASP ve Coldfusion ile yazılmış uygulamaları tercih eder. Bunun dışında; Windows MsSQL’e, yani kendi veritabanı sunucusuna sahiptir. MsSQL, sadece Windows’ta çalışır, ancak Linux’ta bulunan MySQL’den çok farklı değildir.

Linux ile Windows’un Fiyat Karşılaştırması

Linux, her zaman için Windows’tan ucuzdur. Windows kullandığınız takdirde, lisans satın almak için büyük bir maliyeti gözden çıkarmanız gerekiyor. Hatta, işletim sistemi, Coldfusion ve MsSQL için dahi çeşitli ücretleri gözden çıkarmalısınız.

Comments

  1. By ERKE İSMAİL

  2. By DEVRİM AYTAÇ

  3. By KAMELYA MERCAN

  4. By İNCİ BABÜR

  5. By CANA DUYGU

  6. By ARSUN HARUN

  7. By TANSU EYLEM

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yazilan makaleler izinsiz kopyalanamaz aksi taktirde dmca tarafindan gerekli islemler baslatilacaktir.