Mail Sunucularındaki Sorunların Nedenleri Ne Olabilir?

Eğer bir iş yürütüyorsanız, bir mail sunucusu almak sizin için yararlı olacaktır. Bir mail sunucusuna sahipseniz, güvenli olduğundan emin olmalısınız. Genel olarak, mail sunucusu bir dedicated sunucuda ne kadar yoğun çalışırsa çalışsın; sunucuya büyük bir yük getirmez. Ancak bazı durumlarda; bir şeyler yolunda gitmediğinde mail sunucusu CPU ve RAM’e büyük yük getirebilir. Bu tarz problemler olduğu zaman problemin asıl kaynağını öğrenmek için aşağıdakilere bakabilirsiniz:

1. Mail sunucunuzun çalışma sırasında sunucu log’ları çok fazla artış gösteriyor mu? Bu, günlük gönderilen mail sayısında büyük bir artış nedeniyle olabilir. Ancak sunucunuza bir saldırı anlamına da gelebilir.

2. Mail sunucunuzun güvenliğini kontrol edin. Mail sunucunuza başka birinin girmesi sonucunda spam gönderimi gerçekleşiyor olabilir. Spam gönderen kişiler, SMTP sunucusunda bir açık bularak sunucunuza girebilir ve sunucunuz üzerinden yoğun spam gönderimi gerçekleştirebilir.

3. Yoğun olarak spam mail alıyor olabilirsiniz. Bu kasıtlı bir saldırı olabilir veya mail kutunuzun şanssız bir günü olabilir.

Problemin kaynağını bulduğunda çözüm aramaya başlayabilirsiniz. Bazı problemler zamanla yok olur, bazıları ise çözüm için bir hareket bekleyebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yazilan makaleler izinsiz kopyalanamaz aksi taktirde dmca tarafindan gerekli islemler baslatilacaktir.