Ne Kadar RAM, Disk Alanı ve Bant Genişliğine İhtiyacım Var?

Bu cevaplaması zor bir sorudur. Ancak dedicated sunucu alırken, bu sorunun cevabını netleştirmiş olmalısınız. RAM (hafıza), sabit disk alanı ve bant genişliği sizin için maliyet yaratan etkenlerden olacaktır. Kendi sunucunuzu alsanız da, hosting servisi alsanız da, bu sonuç değişmeyecektir.

Ortalama bir kullanıcı için dedicated sunucuların çoğunda servis sağlayıcıları bu konuda size yeterli kaynakları fazlasıyla sağlayacaktır. Başlangıçta kaynaklarınızın çoğunu kullanmayacaksınız, ancak web sitenizin hızla büyümesi durumunda bu kaynaklara ihtiyacınız da hızlı bir şekilde artacak. Hatta ileriki zamanlarda sunucunuzda bir geliştirme yapmanız bile söz konusu olabilir.

Yani, doğru soru ne kadar ihtiyacınız olduğuna dair değildir. Doğru soru, ihtiyacınızın artması durumuna ne kadar hazırlıklı olabileceğinize yöneliktir. Hosting sağlayıcınızın da en azından sizin kadar hazırlıklı olması gerekir. Maliyetleriniz birden büyük ölçüde artar mı? Hosting servisinizle anlaşırken bu sorunun cevabını biliyor olmanız ve hazırlıklı olmanız da gerekir. Çünkü böyle durumlarda isteyebileceğiniz son şey; kurulu düzeninizi bozup, başka bir servis ile anlaşıp; sunucunuzu taşımak olacaktır. Çünkü bu işlem, tahmin ettiğinizden daha çok maliyet getirecektir. O nedenle, anlaşmalarınızı yıllar sonrasını da öngörerek yapmanız gerekmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yazilan makaleler izinsiz kopyalanamaz aksi taktirde dmca tarafindan gerekli islemler baslatilacaktir.