Daha İyi Yedeklemeler için 5 İpucu

Bahsettiğimiz tüm konulardan önemli bir şey var: sunucunuzu yedeklemek. Sunucunuzu yedeklemek, yaşayabileceğiniz en büyük problemde bile verilerinizin güvende olduğundan emin olmanız demektir. Bunun için yedekleme sürecini de kontrol etmek durumundasınız. Aşağıda bahsedeceğimiz maddeler daha iyi yedeklemeler için gereklidir:

– Başka bir sunucu kullanın. Tabi ki yerel yedeklemeler yapabilirsiniz, ancak idealde yedeklemeleri başka bir sunucuda yapmanız gereklidir. Kendi sunucunuzda yapacağınız yedekleme, ancak sunucunuz çalıştığı sürece işinize yarayacaktır. Yedekleme işlemi için seçeceğiniz sunucu başka bir veri merkezi (data center) dahilinde bulunmalıdır. Çünkü veri merkezinizde tüm sunucularla ilgili bir problem gerçekleştiğinde hem sunucunuzu hem de yedeklemelerinizi kaybetme olasılığınız yüksek.

– Yedeklemeleri arttırın. Rsync gibi araçlar kullanarak, yedeklemeleri arttırabilir ve bunun yanında bant genişliği harcamanızı azaltabilirsiniz. Ayrıca sunucunuza daha az yüklenir ve daha hızlı yedeklemeler yapabilirsiniz.

– Yedekleme sürecini otomatik hale getirin. Yedekleme konusunda ne kadar titiz olursanız olun, manuel yedeklemeler her zaman istediğiniz kadar iyi olmayabilir. Otomatik yedekleme yapmanızı tavsiye ederiz, yalnız burada unutmamanız gereken yapılan yedeklemeleri kontrol etmek olacaktır.

– Web sayfanızın dosyaları ile veri tabanlarını yedekleyin. Web sitesi ile ilgili dosyalar yedeklenip ancak veri tabanları unutulabilir. Bu tam tersi için de geçerli. İkisi de verilerinizin saklanması için önemlidir ve her detayı yedeklediğinizden emin olmalısınız.

– Periyodik olarak yedekleme dosyalarını test edin. Bir sorun olmadığını düşünseniz bile kontrol etmenizde yarar var.

Veri yedeklemesi sunucunuzu kurtarabilir. Yedekleme ve geri dönüşüm için çok güzel teknikler geliştirilmiş durumda. Bunlardan birini kullanarak sunucunuzu ve verilerinizi güvende tutabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yazilan makaleler izinsiz kopyalanamaz aksi taktirde dmca tarafindan gerekli islemler baslatilacaktir.