OpenSSH Nedir?

SSH’ın açılımı Secure Shell’dir ve bir güvenlik protokolünü belirtir. OpenSSH ise SSH’ın açık kaynak kodlu bir versiyonudur. Peki ne için kullanılır?

SSH sunucunuza gelebilecek herhangi bir saldırıyı önlemek için ağ bağlantılarınızı güvende tutmak için kullanabileceğiniz bir protokoldür. Bir cihazdan başkasına, verileri şifrelemek için kullanılır. Eğer sunucunuzu birden fazla kişinin kullanımına açacaksanız, çok önemli ve gerekli bir araç olacaktır.

Biraz önce bahsettiğimiz gibi, OpenSSH ise bu protokolün bedava ve açık kodlu bir versiyonudur. OpenBSD tarafından geliştirilmiştir. Açık kaynak kodlu olması da, kullanıcılar tarafından geliştirilebileceğini belirtir.

OpenBSD geliştirmeyi UNIX üzerinden yapmıştır. Ancak birçok geliştirici, bu aracın farklı sistemlerde çalıştırılabilmesi için çeşitli eklentiler geliştirilmiştir. Açık kaynak kodlu olması ve bir sahibinin olmaması durumu da telif hakkı sorunu yaşamayacağınızı belirtir.

OoenSSH, oldukça popülerdir ve sunucu sahipleri için en iyi güvenlik önlemlerinden birini sunar. Eğer dedicated sunucu almayı düşünüyorsanız, servis sağlayıcınızdan OpenBSD ürünlerinden birini kullanıp kullanmadığını öğrenin. Tabi ki en güncel halini kullanıp kullanamayacağınızı da sorun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yazilan makaleler izinsiz kopyalanamaz aksi taktirde dmca tarafindan gerekli islemler baslatilacaktir.