Sunucular için Güvenli Dosya Transfer Yöntemleri

Dedicated sunucunuz sizin için önem arz eden bilgiler taşır. Sunucu ne barındırırsa barındırsın, içinde kimsenin görmesini istemeyeceğiniz bilgiler vardır. Bu nedenle transferinin güvenli olmasını istersiniz.

FTP, web sitesi sahiplerinin yıllardır kullandığı ve test edilmiş bir metoddur. Ancak, FTP güvenli değildir, verilerinizin veya şifrelerinizin ele geçirilebilme riski vardır. Eğer web sitenizde canlı bağlantılar ve gerçek zamanlı uygulamalar kullanıyorsanız; sizin için uygun bir çözüm değildir.

FTP dışında da dosya transferi için kullanabileceğiniz yöntemler vardır. Bir tanesi SCP’dir ve dosyaların internet üzerinden aktarımı için SSH kullanır. Linux sunucularda SCP’yi dahili bir komut ile aktifleştirebilirsiniz.

Güvenli dosya transferi için diğer bir alternatifiniz ise SFTP’dir. SFTP de SSH şifrelemesi kullanır. SFTP’yi FileZilla gibi popüler FTP çözümleri ile kullanabilirsiniz.

Sunucunuzun yöneticisi olsanız bile yönetici hesaplarını kullanarak dosya transferi yapmamanızı öneririz. Çünkü böyle bir durumda; şifreli dosya aktarımı yöntemlerinden birini kullansanız bile sunucunuzu riske atmış olursunuz. En güvenli yöntem, sunucunun limitli kullanımına izin verilmiş hesaplar üzerinden dosya transferi gerçekleştirmek olacaktır.

Comments

 1. By BERTAN BELDE

 2. By NEVGECE DİLHAN

 3. By EZGİ MERTCAN

 4. By SERCAN TAYGA

 5. By ECEM NAMIK

 6. By ÇAĞ ASEL

 7. By ATAY İKLİM

 8. By ALP GÖKSENİN

 9. By SEZA SÖZ

 10. By NECDET KAAN

 11. By SONYAZ REŞİT

 12. By PİYALE FIRAT

 13. By ALP MELİK

 14. By BÜLENT GÜZİN

 15. By FAHİR FIRAT

 16. By ASIM EREM

 17. By KIZILTAN KAMELYA

 18. By ÖZGENÇ BİRBET

 19. By ESLEM SERHAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yazilan makaleler izinsiz kopyalanamaz aksi taktirde dmca tarafindan gerekli islemler baslatilacaktir.