Sunucunuz Sorunsuz Çalışıyorken Yapabileceğiniz 4 Şey

Bozuk olmayan bir şeyi ellememeniz gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Çoğu durumda bu tez geçerlidir. Ancak eğer dedicated sunucunuz varsa, şu an her şey yolunda gidiyorsa ve bu durumun sonsuza kadar süreceğini düşünüyorsanız kendinizi kandırıyorsunuz. Her şey yolunda gidiyorsa bile, sunucunuzun düzenli bakımına ve takibine devam etmelisiniz.

Peki sunucunuz için neler yapmanız gerekir? Bu durumda yapabileceğiniz 4 şeyi sizinle paylaşmak istiyoruz.

1. Güncelleme yapın.

Eğer kritik öneme sahip olmayan güncellemeleri erteleyip duruyorsanız, şu an o güncellemeleri yapmanız için doğru zaman! Özellikle, güvenlik ile ilgili çok önemli güncellemeleri beklemede tutmamanızı öneririz.

2. Gereksizleri bulun ve temizleyin.

Bu noktada, öncelikle neyin gereksiz olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Eski web sitelerinizden kalan verileri bu sınıf altında tutabiliriz. Sunucunuzdan bir web sitesini kaldırdığınızda, sunucunuz dahilinde o sitenin kodları, uygulamaları, veritabanı gibi ihtiyacınız olmayan bir çok şey, barındırılmaya devam eder. Eğer bu verileri gelecekte kullanacağınızı düşünüyorsanız; o halde, bu verileri sıkıştırarak arşivleyin ve yedekleme yaptığınız sunucuya gönderin. İşinize yaramayacak verilerse; sunucunuzda yer tutmasına gerek yoktur.

3. Sunucunuzu izlemeyi sıklaştırın.

Şu an yaşadığınız, fırtına öncesi sessizlik olabilir. Bu nedenle; sistem loglarını, ağ protokollerini ve web uygulamalarını sık sık izleyin. Belki de güvenliğinizi tehdit edecek ve henüz zararsız gözüken durumlarla karşılaşırsınız.

4. Test edin.

Sunucunuzda sorun olmadığını düşünerek yan gelip yatmak yerine, çeşitli güvenlik testleri yapabilirsiniz. XXS için tüm web uygulamalarını test edin. Sunucunuzda bulunabilecek her türlü zayıflığı araştırın ve test edin.

Comments

  1. By RIDVAN AĞÇA

  2. By YILMAZ NAZLI-M

  3. By İLKİM KUBİLAY

  4. By YANKI SÜHA

  5. By ÜSTÜN EVRİM

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yazilan makaleler izinsiz kopyalanamaz aksi taktirde dmca tarafindan gerekli islemler baslatilacaktir.