Sunucunuzu Düzenli Olarak Yedeklemeniz için 5 Önemli Neden

Sunucunuzu yedeklemek sizin için rutin bir görev olmalıdır. Yedekleme işlemini otomatik olarak yapsanız bile, yedekleme işlemi sırasında her şeyin yolunda gidip gitmediğinin kontrolünü yapmalısınız. Yedekleme yapmak gün boyunca yaptığınız enn önemli şey olabilir. Neden mi? Bu sorunuza verebileceğimiz 5 cevabı sizinle paylaşmak istiyoruz.

1. Sunucunuzda barındırdığız veriler, sizin olmayabilir. Örneğin, hosting servisi veriyorsunuz ve sunucunuz müşterileriniz tarafından kullanılıyor ya da kullanıcıların çeşitli bilgiler paylaştığı bir sosyal medya sitesi sahibisiniz. Bu iki durumda da insanlar, bilgilerinin güvende olduğunu bilmek isteyecektir. Onlara kendi yedeklemelerini yapmalarını söylemiş olsanız bile yedekleme yapmalısınız. Yedekleme yapmayı unuttukları bir anda verileri kaybolursa, onlara ne dediğiniz farketmeyecek. Mutlaka sizi suçlayacaklardır.

2. Yedeklemenin maliyeti azdır, ancak kurtardıkları paha biçilemez! Maliyetin en yüksek olduğu senaryoda, yedeklenmiş verileri saklayacağınız araç veya sunucu için ödeyeceğiniz ücret yer alıyor. Bunun dışında başka bir harcamanız olmaz. Unutmayın, veri kaybı yaşamanız durumunda yedeklenmiş veriler hayatınızı kurtaracak!

3. Yedekleme yapmak kolaydır. Piyasada; BSD, Linux ve Windows sunucular için fazla sayıda yedekleme yazılımları bulunmakta. Bu yazılımların kullanımları kolaydır ve neredeyse hepsi bedavadır. Bunun yanı sıra, web kontrol paneli dahilinde de yedekleme yapabilmeniz için bir yardımcı yazılım bulunabilir.

4. Neler olacağını bilemezsiniz. Dünyanın en güvenli dedicated sunucusuna sahip olsanız bile, % 100 garantiniz olduğundan söz edemeyiz. Problemlere hazırlıklı olmalısınız.

5. Taşıma işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Eğer yeni bir sunucuya geçmek istiyorsanız, yapmış olduğunuz yedeklemeler size zaman kazanacaktır. Ayrıca ek maliyetlerden kurtulursunuz.

Comments

  1. By TAMAR YAREN

  2. By SADRİ GURUR

  3. By KUDAY ÖMÜR

  4. By SAHRA GAZEL

  5. By BERRAN YAĞIZ

  6. By ALGIN ANKA

  7. By MURATHAN BESTE

  8. By SERTAÇ ATAHAN

  9. By CANA NURSAY

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yazilan makaleler izinsiz kopyalanamaz aksi taktirde dmca tarafindan gerekli islemler baslatilacaktir.