Sunucunuzun Güvenliği için Küçük İpuçları – 1. Bölüm

Bir sunucunuz varsa; yaşayacağınız problemlerden biri sunucu güvenliği ile kullanım kolaylığı arasındaki dengeyi bulabilmek olacaktır. Eğer sunucunuzda kimsenin bir şey çalıştıramayacağı bir problem yaşıyorsanız; sunucunuzu kimse barındırmak istemeyecektir. Bu durumun ortaya çıkma nedeni sunucunuza zarar vermek isteyen herhangi biri olabilir. Bu nedenle; sizinle sunucu güvenliği için yapmanız gereken birkaç küçük ipucu paylaşmak istiyoruz.

Sunucu güvenliğini sağlayabilmek için yapabileceğiniz en basit şey bir firewall yüklemektir. Firewall bir yazılım veya donanım olabilir. Eğer bir güvenlik donanımı eklemek istiyorsanız; veri merkezine her ay ek bir para ödemeniz gerekir. Yazılım çözümleri ise genelde bedavadır ve size ConfigServer’ı öneririz. Sunucuyu WHM arayüzüyle kontrol etmek ConfigServer, cPanel içeren sunucularda en yüksek performansla çalışır. Güvenlik ile her türlü şeyi takip edebileceğiniz ve sorunları çözebileceğiniz bir platformdur. Örneğin; birisi şifrenizi deneyerek kırmaya ve sunucunuza ulaşmaya çalışıyor. Bu durumda, firewall bu girişleri farkedecek ve saldırı gerçekleştirenin IP adresini otomatik olarak engelleyecektir.

Portları kapamanız gibi konularda da firewall, yardımcınız olacaktır. Sadece gerekli portları açık tutmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle, kullanmadığınız portlardan gelebilecek saldırıları da engellemiş olursunuz. Bunun yanında, eğer kötü amaçlı bir kod ile sunucunuz başka bir makineye bağlanmak isterse; bu noktada da gereksiz portların kapalı olması sizin yararınıza olacaktır. Böylelikle; gerekli olmayan portların kapalı olması; kötü amaçlı bir kod kullanarak, verilerinizin başka makinelere aktarılmasını engelleyecektir.

Comments

 1. By NİLGÜN SAVAŞ

 2. By TUHAN GÜNCE

 3. By LİLA BELEMİR

 4. By FERHAN CANSU

 5. By GUJAN GÖKSU

 6. By HANDAN ARKIN

 7. By FAHRİ URAN

 8. By ATAY GONCA

 9. By ENİS BÜKÜM

 10. By ASIM AYSIN

 11. By AYKAL MEHTAP

 12. By ENES LEMİ

 13. By AÇILAY HAYRULLAH

 14. By ÇİM GÜLENAY

 15. By İLGÜN MİRALAY

 16. By İREN TANSEL

 17. By RÜYA DESTEGÜL

 18. By EGEHAN ÜLGER

 19. By AYDENİZ BİLAL

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yazilan makaleler izinsiz kopyalanamaz aksi taktirde dmca tarafindan gerekli islemler baslatilacaktir.