VPS Sunucular ve Dedicated Sunucular: Sizce hangisi kazanacak?

Web sunucusu arıyorsanız karşınıza iki temel seçenek çıkacak. Bunlar; VPS ve Dedicated Sunuculardır. Her şeyde olduğu gibi bu iki sunucunun da artı ve eksi yönleri vardır. Hangisini satın alacağınıza karar vermeden önce bir araştırma yapmanız hem maliyet yönünden hem de ihtiyaçlarınızı gidermesi yönünden sizi büyük bir yükten kurtaracaktır. VPS ve Dedicated Sunucunun kullanımında büyük benzerlikler olsa da farklı yönleri de çoktur.

VPS Sunucular, çevrimiçi pazarlarda küçük ve orta ölçekli işletmeler için çok seçenek sunmaktadır. VPS sunucular kendi özel sanal sunucunuza sahip olmanızı ve kontrol etmenizi sağlar. Bununla beraber güvenlik aktivitelerini kontrol edebilir ve kendi güvenlik programınızı kurabilirsiniz. Bu şekilde; Firewall ve Anti-virüs Programınızın en iyi kalitede olmasını sağlayabilirsiniz.

Tek sunucuların bazı kötü yönleri vardır. Paylaşılan sunucular birçok siteye ev sahipliği yapar ve bu durum sistemin stabilitesini azaltır. Paylaşılan sunucuda bant genişliği de paylaşılır ve bir siteye ait disk alanı çökerse, hepsi çöker. İşlemcisi de paylaşıldığından, bu durum sunucudaki sitelerin yavaşlamasına sebep olur.

VPS Sunucular ise; Dedicated Sunuculardan 10 kat daha ucuzdur. VPS, Web sunucusu olarak kullanabileceğiniz en iyi seçeneklerden biridir. Size sadece bir URL ve aylık limitli bant genişliği sunan servislerden çok daha iyidir. VPS, Dedicated Sunucuya göre daha az bant genişliği ve yönetimi sunsa da Dedicated Sunucudan çok daha ucuz olması sebebiyle küçük ve orta ölçekli işletmeler için en ideal seçenek olmaktadır.

Genellikle büyük ölçekli ve belirli bir ün yapmış olan işletmeler Dedicated Sunucuyu tercih etmektedirler. Bunun sebebi; Dedicated Sunucuların yüksek bant genişliğine ve güçlü bir donanıma sahip olmasıdır. Bu sunucuların yönetimi ve güvenliği tamamen kullanıcının elindedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, Dedicated Sunucular, VPS lere ve öteki sunuculara göre çok daha pahalıdır. Aradaki bu büyük fiyat farkla, sitenin ve sunucunun tüm kontrolü elinize geçer. Dedicated Sunucularda da seçebileceğiniz değişik seçenekler olduğundan da bu fiyat kendi arasında değişir.

Şirketler, içerik yönetim sistemini (CMS) sağlamak için dedicated sunucular kullanırlar. Bu şekilde, veritabanları daha iyi çalışır hale gelir. Kendi yazılımlarını yaratmak ve işlem yapmak isteyen şirketler de dedicated sunucu seçenler arasındadır.
Dedicated Sunucular, sunucu üzerinde fazla bilgi ve hakimiyet sahibi olmak isteyen şirketler için iyi bir seçimdir. Dedicated Sunucu seçerken, karşınıza çıkacak bir sürü plan vardır. Bu seçenekler arasında en işinize yarayanını seçip onu kullanabilirsiniz. Dedicated Sunucuyu alacağınız Firmadan da, şirketinizin ihtiyaçlarına göre daha sonra sunucunuzu değiştirip değiştiremeyeceğinizi öğrenmeniz gerekir.

Hangi sunucuyla yolunuza devam ederseniz edin, emin olun ki; çevrimiçi pazarlarda yeriniz sağlam olacaktır.

İ.Y.

Comments

 1. By DERİN AKEL

 2. By AYBİRGEN ANIL

 3. By BURAĞAN ÖĞÜT

 4. By AZİZ AKAN

 5. By BAHA ETİ

 6. By ŞENOL AKAD

 7. By BEHİN FAİK

 8. By MELİKE CÜNEYT

 9. By ECE NURTEN

 10. By GÜLÇİN AZER

 11. By SİMGE YARDAN

 12. By ALKAN GÜZAY

 13. By PITIRCIK SEL

 14. By NİLSU ONAT

 15. By PEYDA AYDOĞA

 16. By KUTAN EYLÜL

 17. By PEMBE TANYELİ

 18. By YAŞARİYE AKGÜN

 19. By EGEHAN HÜLYA

 20. By BAŞAR ODAK

 21. By HALDUN TÜRKUVAZ

 22. By HİLMİ TURGAY

 23. By SEMA ÇAĞHAN

 24. By ERTUĞ ANDAÇ

 25. By GÜRDAL AYÇA

 26. By PELİNSU ATASAGUN

 27. By ABBAS AVNİ

 28. By YALINAY ERTUNGA

 29. By HÜLYA GÜNDEN

 30. By SONAT BANU

 31. By YALIM RUVEYDANUR

 32. By BİHTER FÜRUZAN

 33. By IŞIL ELÇİ

 34. By NAZLI ILGAZ

 35. By VERDİNAZ OĞUZ

 36. By YARGI GÜREL

 37. By HİSAR ALPİKE

 38. By RİMA YENİAY

 39. By TANGO HAYDAR

 40. By ARKIN YASEMİN

 41. By İZ-İM ONAY

 42. By VOLKAN GÜNEY

 43. By AKALP YALIM

 44. By UNAN GÖKBEN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yazilan makaleler izinsiz kopyalanamaz aksi taktirde dmca tarafindan gerekli islemler baslatilacaktir.