Yeni Bir Sunucu Kurmadan Önce Gözönünde Bulundurmanız Gereken 5 Şey

Yeni bir dedicated sunucu kurma aşamasında; güvenlikten maliyete birçok şey düşünmek durumundasınızdır. Kolay değildir, ancak her şey tam olarak yerine getirildiğinde, çabalarınızın karşılığını fazlasıyla alırsınız. Bu nedenle atlamamanız gereken 5 şeyi sizlerle paylaşmak istedik.

1. Donanım

Sunucunuz bilgisayarınıza benzer parçalardan oluşan başka bir türde bilgisayardır. Kişisel bir bilgisayar alırken ne tarz konuları gözden sunucunuzun donanımı konusunda da onları gözönünde bulundurmalısınız: en son geliştirilmiş teknolojik özellikler, fiyat ve performans.

Seçtiğiniz donanımın son teknolojiye uygun olması önemlidir. Çünkü bu durum uzun bir süre yükseltme yapmanıza gerek bırakmaz. Bunun dışında donanımızın kullanmak istediğiniz yazılımlarla uyumlu çalışıp çalışmadığını da gözönünde bulundurmalısınız.

2. İşletim Sistemi

Seçtiğiniz işletim sistemi bir çok faktöre başlıdır: fiyat, yazılım, uygunluk, kullanım kolaylığı, teknik destek olanağı, lisans ve kullanacağınız web uygulamaları ile uyumlu olması.

Örneğin; CentOS bedava bir Linux tabanlı, çok güçlü bir işletim sistemidir. Ancak lisanslı yazılım ve destek istiyorsanız; Red Hat Enterprise Linux tercih etmelisiniz ki o da CentOS ile oluşturulmuştur. Windows Server 2008, BSD, Solaris veya diğer işletim sistemlerinden birini de seçebilirsiniz. Ancak, fiyatlar ve yararlarını dikkatlice incelemelisiniz.

3. Web Sunucusu Yazılımı

İşletim sistemini seçtikten sonra iş bitmiyor tabii ki… Websitelerinizin ulaşılabilir olması için bir de web sunucusu yazılımına ihtiyacınız var. Burada en çok tercih edilen Apache HTTP Server’dır. Ancak, bir web sunucusu yazılımı seçmeden önce sadece popülerliğini değerlendirmemelisiniz. Sık kullanılan bir yazılım, size uygun olacak demek değildir.

Apache’den sonra gelen en sık kullanılan web sunucuları: IIS (Windows), Ngnix ve Lighttpd’dir.

4. Web Uygulama Platformu

Websitenizin arayüzünü herkes görebilmeli. Sadece benzer işletim sistemi veya donanım kullananlar görmemeli. Bu nedenle etkili bir arayüz oluşturmanız gerekir ve bunun için de yüklemesi kolay, uyumlu olduğu kanıtlanmış web uygulamalarını tercih etmelisiniz. Bu uygulamalardan bazıları, bir kod dili veya veritabanı sunucusu kadar sade olabilir. (Örneğin; PHP ve MySQL) Bazı durumlarda da birkaç farklı dilin, servisin kombinasyonu halinde karşımıza çıkabilir. Örneğin; Microsoft’un ASP.NET yazılımı, birden fazla yazılım dilini platformunuza integre etmenize olanak sağlar. Yani seçeceğiniz yazılımı düşünürken, aslında web sitenizle ilgilenecek olan kişilerin programlama dillerine hakimiyetine göre karar vermeniz gerekiyor.

5. Güvenlik

Güvenlik sunucunuzu kurmadan önce, çalışır hale getirdikten sonra; yani her zaman göz önünde bulundurmanız gereken bir etken olacaktır. Sunucunuz çalışır hale geldiğinde; internet üzerinden herkes erişebilir olacaktır. Tabi ki, potansiyel saldırılar da sizi beklemektedir.

Bu nedenle sunucunuzu çalışır hale getirmeden önce; verilerinizin, ağınızın, uygulamaların, websitelerinin hatta fiziksel donanımın güvenliğinden emin olmanız gerekiyor. Böylece, sunucunuz çalışır hale gelince kötü sürprizlerle karşılaşmazsınız.

Comments

 1. By DİLAY SANBERK

 2. By CEYLAN DERYA

 3. By SİTARE GÖKOVA

 4. By İZİM HÜMEYRA

 5. By URAY ENİS

 6. By AYKIZ SÜMER

 7. By ŞADİYE BİRBET

 8. By AHENK YELİZ

 9. By DİCLE NAMIK

 10. By İLKE HİSAR

 11. By FEZA GÖRKEM

 12. By SİBEL İSTEMİHAN

 13. By SÜSEN ABDULLAH

 14. By ECENUR YARDAN

 15. By MARTI ALGAN

 16. By ARAL YOSUN

 17. By UFUK TİMUÇİN

 18. By ELVAN ULUÇ

 19. By ÖZBERK AHMET

 20. By ASYA ÜLKÜ-M

 21. By AHMET GÖZEN

 22. By ALEV ÇETİN

 23. By KURTHAN SERA

 24. By HÜLYA PELİT

 25. By AKİL CEVZA

 26. By SEMİRAMİS BAYKAL

 27. By ŞERİFE LEN

 28. By SEZİN ÖZGE

 29. By TUĞBERK SEZEN

 30. By İPEK ALEDA

 31. By SUNAY HAŞMET

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yazilan makaleler izinsiz kopyalanamaz aksi taktirde dmca tarafindan gerekli islemler baslatilacaktir.